Beregi Hírlap
- december 12.
Milyen is volt Dercsényi?
A Beregi Hírlap ez év szeptember 12 – i számában jelent meg a „Mi lesz a Dercsényi tanya sorsa?” című írás Ferenczy (Ferenczi) Imre volt nagybégányi lakos tollából. Szóba került ebben az is, hogy Dercsényi István közéleti és tudományos tevékenységével kiérdemelte emlékének megőrzését, ápolását.
E cikkre reagálva kaptuk az alábbi fényképet, amely két okból is kuriózumnak számít, elsősorban azért figyelemreméltó, mert Dercsényi Istvánt (az elsősorban jobbról az első) számtalan kitüntetésével ábrázolja hivatalnok társai között, másrészt pedig azért, mert körülbelül a 40 – es évek elején készült fotó a Beregszászi járás elismert fotósdinasztiájának egy tagja, Ignáczy Céza fényképész munkáját dicséri.
A fényképet Baksa Tibor Csonkapapi lakos bocsátotta a rendelkezésünkre. A Baksa család 1954 – ig élt az István tanyán, Baksa Tibor édesapja, Baksa Gyula, aki Dercsényi István parádés kocsisa volt.
„Szüleim elbeszéléséből tudom, hogy Dercsényi István nemcsak jó gazda volt, hanem kiváló ember is. Jólelkű, megértő, sokszor kikérte az egyszerű emberek tanácsát, s ha érdemlegesnek tartotta, rögtön fel is használta. Dicsérte, értékelte és jutalmazta az emberek jó munkáját. Testvéremmel együtt nem ismertük személyesen, csak szüleink elbeszéléseiből, mégis szívesen és hálával gondolunk rá” – mondta Baksa Tibor.
Lehet, hogy Dercsényi István is rászolgált egy emléktáblára? Ennek felderítése még a levéltárosokra, történészekre tartozik.
Tudósítónk (Ferenczi Imre)
U.I. 2008. május 16. Nem voltam a lap tudósítja, de tulajdon képem ezt az anyagot akkoriban én írtam, amit ma már ugyanolyan lelkesedéssel aligha tennék, aminek több oka van: utódai nem tartottak jogot felmenőik tulajdonára, amiben akkoriban reménykedtem, stb.
Baksa Tibor vállalatunknál, a göngyöleg raktáron dolgozott, mint anyagmozgató, és olvasta az említett írásomat. Így, egy személyes találkozásunk alkalmával ajánlotta fel a fotót és a közölt néhány információt. Amint az, a rövidke írásból kitűnik, már akkor foglalkoztatott az Ignáczy Gézáról szóló anyag megírása, amit később sikerült is megírnom.
Köszönet ennek a kiváló Csonkapapiba való embernek.
Kiegészítésként még annyit, hogy a „Mi lesz a Dercsényi tanya sorsa?” c. írásom közlését követően nemsokára a cikk újságkivágását, a nálunk akkoriban, több alkalommal, Németországból vendégeskedő dr. Kulin Bánnak, kérésére 1991.nov. 13-án átadtam, hogy majdan visszaküldi. Mi célja volt vele? Nem tudom, de sajnos az ígéret, csak ígéret maradt. Így egy általam feldolgozott írással a személyes levéltáram szegényebb lett.